HPL 750w lamp 115V USHIO HPL-750/115X Long Life 750 watt halogen bulb has a rating of 4.8 stars based on 13 reviews.
HPL 750w lamp 115V USHIO HPL-750/115X Long Life 750 watt halogen bulb
Ushio SKU: 1003153
196 in stock
1
Description
Features:
- Description 2: 750W 115V
- Base: G9.5 2-Pin w/ Heat Sink
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Color Rendering Index (CRI): 100
- Color Temperature (K): 3250K
- Diameter (in): 0.72
- Filament: 4-C8
- Lamp Finish: Clear
- Luminous Flux (LM): 21900
- Maximum Overall Length (in): 4.09
- Rated Life (Hours): 300
- Shape: T6
- Voltage: 115V
- Wattage: 750W
The HPL750/115 bulbs is used in following equipment:
- ETC Source Four
- ETC Source Four Parnel
- ETC Source Four Zoom
Specs
Description 2 750W 115V
Base G9.5 2-Pin w/ Heat Sink
Bulb Type Halogen Bulbs
Color Temperature (K) 3250K
Diameter (in) 0.72
Filament 4-C8
Lamp Finish Clear
Luminous Flux (LM) 21900
Rated Life (Hours) 300
Shape T6
Voltage 115V
Wattage 750W